Kombinácia živočíšnych bielkovín a toxínov

Vedeli ste, že existujú vedecké štúdie, o ktorých sa nehovorí nahlas? Z nich vyplýva to, čo sa mnohým potravinárskym podnikom a chovateľom zvierat nepáči. Štúdie tvrdia toto:

"Ak sa potkanom podávalo v dennej dávke stravy 20% bielkovín živočíšneho pôvodu z celkového kalorického príjmu a k tomu sa pridal niektorý z toxínov, ako napríklad PCB látky, Dioxíny (Chemko Strážske), Aflatoxíny (plesne z niektorých potravín), v potkanoch rástol rakovinový nádor. Keď potom znížili dávku živočíšnych bielkovín na 5 %, (zvyšok sa doplnil rastlinnými bielkovinami), nádor sa začal zmenšovať."

Ťažko posúdiť, aká dávka toxínu je ešte bezpečná u človeka v kombinácií so živočíšnymi bielkovinami. A ani nevieme zistiť, koľko toxínov sa dostane každý deň do nášho tela vo vode a v potravinách, ale dokážeme kontrolovať príjem živočíšnych bielkovín. Preto naše obedy obsahujú živočíšne bielkoviny len občas a v malom množstve, nie viac ako 5% z kalorického príjmu - ide o tvrdé syry a občas vajíčko. Mäso, mlieko, smotanu nepoužívame vôbec, iba rastlinné náhrady. Netreba zabúdať, že nielen živočíšne bielkoviny sú problém, ale aj živočíšny tuk, ktorý sa pri nich nachádza.

Najpodrobnejšie sa o tom zmieňuje svetoznámy vedec, profesor katedry biochémie potravín (Cornell University), okrem iného aj výherca ceny Národného inštitútu zdravia USA - Prof. Dr. T. Colin Campbell, PhD. Svoj viac ako 20 ročný výskum podrobne opísal aj v knihe s názvom Čínska štúdia. Niektorí zástancovia mäsa a mlieka ho považujú zámerne za šarlatána a obhajujú to tým, že niektoré národy sú zdravé, pričom konzumujú veľa živočíšnych produktov. Lenže títo zástancovia prevažne paleo diét si neuvedomujú, že ide o kombináciu toxínov a živočíšnych bielkovín a keďže pastieri žijú v čistej prírode, mimo priemyselnej civilizácie, tak sa k nim toxíny z chemických továrni nedostanú v takom množstve, ako k nám, napríklad z Chemka, alebo z nesprávne skladovaných polotovarov, na ktorých vznikla neviditeľná pleseň Aflatoxín (napr. u arašidov).

Ak si poskladáme súvislosti z najnovších štúdií iného smeru, kde sa skúmala mikrobiota človeka, zistíme, že živočíšne bielkoviny a tuky sú naozaj problémom:

"Ukázalo sa, že strava pozostávajúca najmä z príjmu živočíšnych bielkovín podporuje rast zápalových mikróbov. Tieto baktérie produkujú toxíny, napríklad amíny, sulfidy a sekundárne žlčové soli. Amíny spôsobujú intoleranciu na určité potraviny. Hydrogénsulfid sa spája s ochorením zvaným ulcerózna kolitída. Sekundárne žlčové soli sú zasa spojené s rakovinou čreva (hrubého aj tenkého), pažeráka, žalúdka, pankreasu, pečene a žlčových ciest. Nasýtené tuky, ktoré nachádzame najmä v živočíšnych jedlách, ale aj v tropických olejoch, ako je kokosový alebo palmový olej, sú tie, ktoré podľa kardiológov majú za následok vznik obezity a cukrovky. U nás gastroenterológov sa z pohľadu ovplyvnenia mikrobioty ukázalo, že nasýtené tuky podporujú rast zápalových mikróbov, teda tých škodlivých." Prevzaté z knihy "Zdravie bez liekov" od autorov doc. MUDr. Ladislav Kužela PhD., MPH a Mgr. Zuzana Čižmáriková PhD., MPH, publikovanej v decembri 2021.