Rady k zdravej výžive

Omega 3 - zvyšuje HDL - dobrý cholesterol, bráni krvným zrazeninám, znižuje krvný tlak, slúži ako prevencia pre rakovinou, znižuje depresie. V rastlinných tukov sa omega 3  najviac nachádzajú v ľanovom oleji, ktorý si dokážete aj sami doma vylisovať a skladovať v chladničke. Ľanové semiačka aj v 5 kg balení sú ľahko dostupné pre každého. Odporúčaná denná dávka je 1 polievková lyžica. Viac informácií o zdravých olejoch nájdete TU.

Celozrnná múka - vyhýbajte sa bielej múke, ktorá je ochudobnená o zdravé mikroživiny a má oveľa vyšší glykemický index, ako celozrnná. Napríklad celozrnná špaldová múka obsahuje oproti bielej špaldovej múke 9-krát viac železa, 5-krát viac vitamínu E, 3-krát viac draslíka, 2,5-krát viac fosforu a zinku, 4-krát viac jódu - navyše obsahuje enzýmy potrebné pre trávenie lepku a veľa vlákniny. Pripravte si vlastnú a čerstvo zomletú celozrnnú múku, s čím vám pomôže elektrický mlynček na obilie - napríklad tento.

Kváskový celozrnný domáci chlieb - pomôžete si miesičom cesta.  Lepšie je piecť chlieb dlhšie a pri nižších teplotách, ak chceme zachovať viac živín.  Ja dávam piecť kilový chlieb do nenahriatej rúry a pečie sa pri teplote 170C - 110 min. Pred pečením dávam do rúry 200 ml studenej vody, aby sa vytvorila para.

Filtrovaná voda - Reverzná osmóza je zariadenie na konečné miesto spotreby. Podstatnou časťou zariadenia je osmotická semipermeabilná membrána, ktorá zo vstupnej vody odfiltruje všetko väčšie ako je molekula vody. To znamená, že zbaví vodu minerálov, baktérií a nežiadúcich látok a nečistôt. Následne voda prechádza cez mineralizátor a dodáva vode všetky potrebné minerálne látky (vápnik, magnézium, sodík a iné). Účinnosť membrány sa pohybuje v rozmedzí od 94-98%.

Celozrnné domáce cestoviny - už keď máte vlastnú čerstvo zomletú celozrnnú múku, môžete si pomocou výrobníka cestovín vyrobiť vlastné čerstvé celozrnné cestoviny.